Verziókezelő szoftver profi csapatoknak
A Bitbucket támogatja a Git verziókezelő megoldásait.
Mi a verziókezelő rendszer?
A verziókezelő rendszer (version control system, VCS), más néven revíziókezelő vagy forráskezelő rendszer, olyan szoftveres segédprogram, amely nyomon követi és kezeli a fájlrendszerben végzett módosításokat. A VCS ezenkívül együttműködési segédeszközöket is kínál a fájlrendszerben történt módosítások integrálására és más VCS-felhasználókkal való megosztására. Amikor fájlrendszer szintjén működik, a VCS nyomon követi a fájlokon és könyvtárakon végzett hozzáadási, törlési és módosítási műveleteket. Az adattár VCS-kifejezés, amely leírja, hogy a VCS nyomon követ egy fájlrendszert. Az egyedi forráskódfájlok esetében a VCS nyomon követi az adott fájl szövegsorain végzett hozzáadási, törlési és módosítási műveleteket. Az ágazat népszerű szoftveres VCS-megoldásai közé tartozik a Git, a Mercurial, az SVN és a Preforce.
Miért kell verziókezelő szoftvert használnom?
A VCS rendkívül hasznos eszköz, amely számos előnyt biztosít az együttműködési szoftvert használó csapatok munkafolyamatában. A VCS használata határozottan javasolt minden olyan szoftverprojektnél, amelyben egynél több fejlesztő végzi a forráskódfájlok karbantartását. Emellett azonban az egyszemélyes projektek is profitálhatnak a VCS használatából. A modern szoftverfejlesztési projektek tekintetében nincs olyan érv, amely megalapozottá tenné a VCS használatának elhagyását.
Ütközésfeloldás
A csapatok által készített szoftveres projektek élettartama során nagy valószínűséggel előfordul, hogy egyszerre több csapattagnak is módosítania kell ugyanazt a forráskódfájlt. A VCS nyomon követi a több fejlesztő által okozott ütközéseket, és segít a megoldásukban. Ezek az ütközésfeloldási műveletek olyan auditálási nyomot hagynak, amelyek betekintést engednek a projekt előzményeibe.
A forráskód visszaállítása és módosításainak visszavonása
Ha a VCS megkezdi a forráskódfájlok rendszerének nyomon követését, megőrzi a módosítások előzményeit és a forráskód állapotát a projekt teljes időtartama során. Ez lehetővé teszi a forráskód visszavonását vagy visszaállítását a legutóbbi jól működő állapotra. Ha hibát fedeznek fel az élő alkalmazásban, a kódot gyorsan vissza lehet állítani valamelyik biztosan stabil verzióra.
Forráskód biztonsági mentése külső helyszínen
Amikor többen használják a VCS-t, létre kell hozni a VCS távoli példányát, hogy a módosításokat meg lehessen osztani a fejlesztők között. Ezt a távoli VCS-példányt lehet helyszínen kívül, egy megbízható harmadik félnél (például a Bitbucketben) tárolni. Ebben az esetben lesz egy biztonságos, helyszínen kívüli biztonsági másolat. Amennyiben például olyan szerencsétlen helyzet adódik, hogy ellopnak egy laptopot, a távoli VCS-példány továbbra is megőrzi a forráskód egy példányát.
ELOSZTOTT
KÖZPONTOSÍTOTT
A VCS-eszközök kétféle elsődleges távoliarchitektúra-típussal rendelkeznek Ez a két architektúratípus a központosított és az elosztott.
Az egyes architektúratípusok előnyeinek és hátrányainak mérlegelésekor a helyszínen kívüli biztonsági mentés funkció az elsődleges szempont. A központosított VCS egyetlen hibaponttal rendelkezik, amely a távoli központi VCS-példány. Ha ez a példány elveszik, hátrányt okozhat a produktivitásban és adatvesztést eredményezhet, majd pótolni kell a forráskód egy másik példányával. Ha ideiglenesen hozzáférhetetlenné válik, akkor a fejlesztők nem tudják kiadni, összefésülni vagy visszaállítani a kódot. Az elosztott modellnél nem jelentkeznek ezek a buktatók, ugyanis mindegyik VCS-példány megőrzi a forráskód teljes másolatát. Ha a központosított modellnél leírt hibaesemények valamelyike bekövetkezik az elosztott modellnél, új VCS-példányt lehet használni a fő fejlesztési vonalon, így nem kerül sor komoly visszaesésre a produktivitásban.
A verziókezelő eszközök előnyei
A VCS szoftverfejlesztési projektbe való integrálása különféle szervezeti és kezelési előnyökkel jár. A VCS alapértelmezés szerint biztosítja a korábban tárgyalt műszaki előnyöket (a csapaton belüli ellentétek feloldásának és az együttműködés elősegítésének lehetősége). A tárolt VCS-szolgáltatás tartalmazza az alapértelmezett VCS-t, valamint egyéb funkciókat is biztosít. Ez a „bővített VCS” hihetetlenül hatékony, és átláthatóságot biztosít a szoftverfejlesztési folyamatban, amely hagyományosan átláthatatlan kreatív törekvés lehet. Az alábbi pontok bemutatják a tárolt VCS által kínált magasabb szintű előnyöket.
Harmadik felek bővített integrációja
A VCS tovább bővíthető, ha harmadik fél biztonságos tárolt megoldásával, például a Bitbuckettel integrálják. A tárolt VCS saját maga biztosít további bővítéseket más alkalmazások és szolgáltatások számára olyan integrációk révén, mint például az Atlassian Marketplace. Például a Bitbuckettel integrált tárolt VCS képes megosztani VCS-adatokat a Jira feladatkövető szoftverrel és a Confluence tudásbázis dokumentációs platformjával. Ez csak két példa a tárolt VCS által biztosított számtalan integrációs lehetőségre.
Kommunikációs megoldás csapatoknak
A tárolt VCS bővített üzenetkezelést és fórumhoz hasonló kommunikációs eszközöket kínál, amelyek értékes segítséget nyújthatnak a csapaton belüli együttműködéshez. Ezek az üzenetküldő eszközök lehetővé teszik a szálakra bontott, jól elkülöníthető beszélgetéseket a forráskód soronkénti fejlesztése során. Azonban nem korlátozódnak a forráskóddal kapcsolatos beszélgetésekre, hanem hasznosak lehetnek a csapatok közti párbeszéd elősegítésében is a forráskódfejlesztéshez kapcsolódó magasabb üzleti célokról szóló beszélgetésekben.
Statisztika, mérés és elszámoltathatóság
A mérnöki munkát folytató szervezetek tárolt VCS segítségével követhetik nyomon a kulcsfontosságú teljesítménymutatókat (key performance indicator, KPI). A tárolt VCS betekintést enged abba, hogy a szoftverfejlesztési projekt mennyire gyorsan és hatékonyan zajlik. A tárolt VCS által biztosított eszközökkel olyan méréseket lehet megvalósítani, mint a telepített új funkciók, a kódírás sebessége, a fejlesztéssel eltöltött idő, a kialakult és javított hibák stb.
CI/CD pipeline automatizálása
A folyamatos teljesítésű munkafolyamatokat ki lehet alakítani tárolt VCS külső integrációinak használatával. A fejlesztő olyan műveletet indít, amely integrálja a forráskódban végzett módosításait a nagyobb kódbázisba. A tárolt VCS számos bővítménnyel beállítható úgy, hogy a folyamat során egyszerűsítse a kódellenőrzést és a teljesítést. Az automatizált buildek, tesztek, telepítések és egyebek összevonhatók egy egyszerű, kódként konfigurálható YAML-fájlba.
További információ a verziókezelésről
A fent említett verziókezelési funkciók mindegyike azonnal hozzáférhető a Bitbucketen.
Verziókezelő szoftverek összehasonlítása
Az alábbi áttekintés összehasonlítja a népszerű VCS-megoldásokat. Az összehasonlításokból kiderül, hogy a kliens–szerver-modellt használó VCS-megoldásokat nem támogatják alapértelmezettként az olyan modern VCS-tárolási megoldások, mint a Bitbucket. A VCS-ágazat az elosztott modell felé mozdult el.
Szoftver | Hálózati architektúra | Ütközésfeloldás | Fejlesztés állapota | Bitbucket-támogatás |
---|---|---|---|---|
Git-embléma Git | ELOSZTOTT | Összefésülés | Aktív | Igen |
Mercurial-embléma Mercurial | ELOSZTOTT | Összefésülés | Aktív | Igen |
SVN-embléma SVN | Kliens-szerver | Összefésülés vagy lezárás | Aktív | Nem |
CVS-embléma CVS | Kliens-szerver | Összefésülés | Csak karbantartás | Nem |
A Git és a verziókezelés
A Git verziókezelésének előnyei
- Elosztott, hibatűrő hálózati architektúra
- Gyors véglegesítésre és ellenőrzésre optimalizálva
- Nem romboló jellegű frissítések megváltoztathatatlan napló használata révén
A Git verziókezelésének hátrányai
- Nagy méretű bináris fájlok nem megfelelő támogatása
- A jelentős méretű, sok előzményt tartalmazó adattárak lelassíthatják a műveleteket
- Nehezen tanulható, nem maguktól értetődő parancsok
Régi verziókezelés
A régi verziókezelés előnyei
- Több lehetőség a grafikus felhasználói felülettel rendelkező alkalmazásoknál
- Több dokumentáció és útmutató
A régi verziókezelés hátrányai
- Központi hibapont és adatvesztés
- A véglegesítések a hálózati kapcsolaton múlnak
- Korlátozott támogatás és frissítési gyakoriság
Tudod már, hogy melyik verziókezelő szoftverre van szükséged? Útmutatónk segítségével kiválaszthatod a csapatod számára megfelelő kódadattárat.
Bitbucket verziókezelő szoftver
Miért a Bitbucket Cloudot válaszd a Git és a Mercurial verziókezeléséhez?
Professzionális csapatok számára tervezve
A Bitbucket támogatja az elosztott verziókezelést, és megkönnyíti a kóddal való közös munkát a csapaton belül. A Git és a Mercurial verziókezelésének támogatása mellett a Bitbucket egyetlen, központi helyet biztosít a projektek tervezéséhez, a kódoláshoz, a teszteléshez és a telepítéshez.
Ingyenes, korlátlan privát adattárak
Ingyenes az 5 főnél kisebb csapatok számára, és arányosan árazódik a standard (2 $/felhasználó/hó) és a prémium (5 $/felhasználó/hó) csomagok esetében.
A maga nemében a legjobb Jira- és Trello- integráció
Közvetlenül Jira-ügyből vagy Trello-kártyákról létrehozott Bitbucket-leágazásokkal rendszerezheted a projekteket.
Beépített folyamatos teljesítés
Integrált CI-/CD-vel végezheted a buildelést, a tesztelést és a telepítést. Kihasználhatod a kódként való konfiguráció és a gyors visszajelzési folyamatok előnyeit.
Egymilliónál is több csapat szereti a Bitbucketet
„Az SVN-ről váltottunk a Git és a Bitbucket kombinációjára, hogy segítsük az elosztott csapatok közti munkafolyamatot, felgyorsítsuk a fejlesztést, illetve kezeljük több mint 60 szoftverünk forráskódját.”
Kódolás, kezelés és együttműködés
A Bitbucket a Git megoldása a professzionális csapatok számára