Oprogramowanie do kontroli wersji dla profesjonalnych zespołów
Bitbucket obsługuje teraz rozwiązania z zakresu kontroli wersji dla systemu Git.
Czym jest system kontroli wersji?
System kontroli wersji VCS, nazywany także systemem kontroli zmian lub systemem kontroli źródła, to program narzędziowy do śledzenia i zarządzania zmianami systemu plików. Rozwiązanie VCS oferuje także narzędzia do współpracy umożliwiające udostępnienie i integrację tych zmian systemu plików innym użytkownikom systemu VCS. Podczas pracy na poziomie systemu plików system VCS będzie śledził dodawanie, usuwanie i modyfikacje plików i katalogów. Repozytorium to pojęcie dotyczące systemu VCS określające, kiedy system VCS śledzi system plików. W zakresie poszczególnych plików kodu źródłowego system VCS będzie śledził dodawanie, usuwanie i modyfikacje wierszy tekstu w tym pliku. Popularne rozwiązania VCS dla branży oprogramowania to Git, Mercurial, SVN i preforce.
Dlaczego potrzebuję oprogramowania do kontroli wersji?
System VCS to doskonałe narzędzie oferujące wiele przydatnych funkcji dla zespołu współpracującego przy tworzeniu oprogramowania. Każdy projekt tworzenia oprogramowania realizowany przez kilku programistów zarządzających plikami kodu źródłowego powinien bezwzględnie wykorzystywać system VCS. Zastosowanie systemu VCS jest także korzystne w przypadku projektów zarządzanych indywidualnie. Nie ma żadnego uzasadnionego powodu, aby rezygnować z systemu VCS w procesie tworzenia nowoczesnego oprogramowania.
Rozwiązywanie konfliktów
W cyklu życia projektu tworzenia oprogramowania przez zespół prawdopodobnie wielu członków zespołu będzie jednocześnie wprowadzać zmiany w tym samym pliku kodu źródłowego. System VCS będzie monitorował ten proces i ułatwiał rozwiązywanie konfliktów wynikających z wprowadzania zmian przez wielu programistów. Te operacje rozwiązywania konfliktów powodują powstanie dziennika audytu zapewniającego wgląd w historię projektu.
Wycofywanie i cofanie zmian w kodzie źródłowym
Po rozpoczęciu przez system VCS śledzenia systemu plików kodu źródłowego zapisuje on historię zmian i stan kodu źródłowego w całej historii projektu. Umożliwia to „cofnięcie” lub wycofanie projektu kodu źródłowego do ostatniego znanego stanu. W przypadku wykrycia błędu w działającej aplikacji kod można szybko przywrócić do znanej stabilnej wersji.
Kopia zapasowa kodu źródłowego poza siedzibą firmy
W przypadku korzystania z systemu VCS do współpracy należy utworzyć zdalne wystąpienie systemu VCS w celu udostępniania informacji o zmianach miedzy programistami. To zdalne wystąpienie systemu VCS może być hostowane poza siedzibą firmy przez zaufany podmiot zewnętrzny, na przykład Bitbucket. Jest to bezpieczna kopia zapasowa poza siedzibą firmy. W najgorszym przypadku takim jak kradzież laptopa zdalne wystąpienie systemu VCS zachowa kopie kodu źródłowego.
ROZPROSZONE
SCENTRALIZOWANE
Narzędzia systemu obejmują dwa podstawowe typy architektury zdalnej Jest to architektura scentralizowana i rozproszona.
W przypadku analizy zalet i wad każdej architektury najważniejszą kwestią jest funkcja tworzenia kopii zapasowej poza siedzibą firmy. Scentralizowany system VCS ma pojedynczy punkt awarii, którym jest zdalne centralne wystąpienie systemu VCS. Utrata tego wystąpienia może spowodować brak możliwości działania i utratę danych oraz konieczność zastąpienia go kolejną kopią kodu źródłowego. Jeżeli będzie tymczasowo niedostępne, uniemożliwi programistom wypychanie, scalanie lub wycofywanie kodu. Architektura oparta na modelu rozproszonym eliminuje te zagrożenia dzięki przechowywaniu pełnej kopii kodu źródłowego w każdym wystąpieniu systemu. W przypadku wystąpienia dowolnego z wymienionych wcześniej scenariuszy awarii rozwiązania scentralizowanego w modelu rozproszonym można wprowadzić nowe wystąpienie systemu VCS umożliwiające tworzenie kodu, co eliminuje poważne spadki wydajności.
Zalety narzędzi do kontroli wersji
Integracja systemu VCS z projektem tworzenia oprogramowania ma wiele zalet organizacyjnych i dotyczących zarządzania. System VCS domyślnie oferuje omówione wcześniej korzyści techniczne, takie jak rozwiązywanie konfliktu w zespole i ułatwienia współpracy. Hostowany system VCS uzupełnia domyślny system VCS i oferuje dodatkowe funkcje. Ten „rozszerzony system VCS” jest bardzo wydajny i zapewnia odpowiedni wgląd w proces tworzenia oprogramowania, który zwykle nie jest przejrzysty. Poniżej wymieniono najważniejsze zalety hostowanego systemu VCS.
Rozszerzona integracja z rozwiązaniami innych firm
Możliwości systemu VCS można dodatkowo rozszerzyć dzięki integracji z bezpiecznymi rozwiązaniami hostowanymi innych firm, na przykład Bitbucket. Hostowany system VCS oferuje własne dodatkowe rozszerzenia innych aplikacji i usług dzięki integracji na przykład z rozwiązaniem Atlassian Marketplace. Przykładowo obsługa systemu VCS przez rozwiązanie Bitbucket umożliwi udostępnianie danych z systemu VCS w oprogramowaniu Jira do śledzenia zadań i platformą dokumentacji bazy wiedzy Confluence. Są to tylko przykłady możliwości integracji z hostowanym systemem VCS.
Komunikacja zespołowa
Hostowany system VCS zapewnia rozszerzone funkcje przesyłania wiadomości i narzędzi do komunikacji przypominające forum, które mogą znacznie ułatwiać współpracę zespołu. Te narzędzia do przesyłania wiadomości umożliwiają organizowanie w wątki dyskusji nad poszczególnymi wierszami tworzonego kodu. Narzędzia do przesyłania wiadomości są przydatne zarówno do dyskusji nad kodem źródłowym, jak i promowania dyskusji między zespołami na temat celów biznesowych wysokiego poziomu związanych z tworzeniem kodu źródłowego.
Wgląd, analiza i odpowiedzialność
Hostowany system VCS może także służyć do określania kluczowych wskaźników wydajności (KPI). Hostowany system VCS umożliwi wgląd w informacje o szybkości i wydajności realizacji projektu tworzenia oprogramowania. Hostowany system VCS udostępnia narzędzia do analizy możliwości, takich jak wdrożenie nowych funkcji, szybkość tworzenia kodu, czas tworzenia, powstałe oraz usunięte błędy.
Automatyzacja procesów CI/CD
Przepływy pracy ciągłego dostarczania oprogramowania można utworzyć dzięki integracji hostowanego systemu VCS z rozwiązaniami zewnętrznymi. Programista inicjuje transakcję integracji zmian kodu źródłowego z większą bazą kodu. Podczas tego procesu w hostowanym systemie VCS można skonfigurować wiele rozszerzeń ułatwiających przeglądanie i dostarczanie kodu. Funkcjami, takimi jak zautomatyzowane kompilacje, testy i wdrożenia, można zarządzać w prostym pliku YAML konfigurowanym jako kod.
Dowiedz się więcej na temat kontroli wersji
Wszystkie wcześniej wymienione funkcje kontroli wersji są dostępne w rozwiązaniu Bitbucket.
Porównanie oprogramowania do kontroli wersji
W dalszej części znajduje się przegląd i porównanie popularnych systemów VCS. Najważniejszym wnioskiem z powyższych obserwacji jest to, że systemy VCS wykorzystujące model klient-serwer nie są obsługiwane przez nowoczesne rozwiązania VCS oparte na hostingu, takie jak Bitbucket. Branża rozwiązań VCS coraz powszechniej stosuje model rozproszony.
Oprogramowanie | Architektura sieci | Rozwiązywanie konfliktów | Stan prac programistycznych | Obsługa Bitbucket |
---|---|---|---|---|
Logo Git Git | ROZPROSZONE | Scalanie | Aktywny | Tak |
Logo Mercurial Mercurial | ROZPROSZONE | Scalanie | Aktywny | Tak |
Logo SVN SVN | Klient-serwer | Scalanie lub blokowanie | Aktywny | Nie |
Logo CVS CVS | Klient-serwer | Scalanie | Tylko utrzymanie | Nie |
Git a kontrola wersji
Zalety rozwiązania Git do kontroli wersji
- Architektura sieciowa odporna na rozproszone usterki
- Optymalizacja pod kątem szybkich zatwierdzeń i finalizacji
- Nieniszczące aktualizacje dzięki zastosowaniu niezmienialnego dziennika
Wady rozwiązania Git do kontroli wersji
- Słaba obsługa dużych plików binarnych
- Bardzo duże repozytoria z rozbudowaną historią mogą spowalniać interakcje
- Krzywa uczenia i nieintuicyjne polecenia
Starsze rozwiązanie do kontroli wersji
Zalety starszego rozwiązania do kontroli wersji
- Więcej możliwości dla aplikacji wykorzystujących graficzny interfejs użytkownika
- Więcej dokumentacji i przewodników
Wady starszego rozwiązania do kontroli wersji
- Punkt centralny usterek i utraty danych
- Zatwierdzenia zależne od połączenia sieciowego
- Ograniczona obsługa i częstotliwość aktualizacji
Czy wiesz, jakiego oprogramowania do kontroli wersji potrzebujesz? Teraz możesz skorzystać z naszego przewodnika, aby wybrać odpowiednie repozytorium kodu dla swojego zespołu.
Oprogramowanie Bitbucket do kontroli wersji
Dlaczego warto wybrać rozwiązanie Bitbucket Cloud do kontroli wersji w systemie Git i Mercurial
Rozwiązanie dla profesjonalnych zespołów
Usługa Bitbucket obsługuje rozproszoną kontrolę wersji i ułatwia współpracę zespołu opartą na kodzie. Oprócz obsługi systemów Git i Mercurial do kontroli wersji usługa Bitbucket zapewnia zespołowi jedną lokalizację do planowania projektów, kodowania, testowania i wdrażania.
Nieograniczona liczba bezpłatnych prywatnych repozytoriów
Bezpłatny dla małych zespołów poniżej 5 użytkowników lub możliwość skalowania ceny w planach Standard (2 USD/użytkownika/miesięcznie) lub Premium (5 USD/za użytkownika/miesięcznie).
Najlepsza w swojej klasie integracja z rozwiązaniami Jira i Trello
Zadbaj o organizację projektów, tworząc gałęzie Bitbucket bezpośrednio ze zgłoszeń Jira lub z kart Trello.
Wbudowane rozwiązanie do ciągłego dostarczania oprogramowania
Twórz, testuj i wdrażaj za pomocą zintegrowanych rozwiązań CI/CD. Korzystaj z konfiguracji w postaci kodu i szybkiego przepływu informacji zwrotnych.
Ponad milion zespołów doceniło usługę Bitbucket
„Przeszliśmy z rozwiązania SVN na Git z usługą Bitbucket, aby usprawnić przepływ pracy między rozproszonymi zespołami, przyspieszyć tworzenie oprogramowania i zarządzać kodem ponad 60 programów”.
Tworzenie kodu, zarządzanie i współpraca
Usługa Bitbucket to rozwiązanie Git dla profesjonalnych zespołów